Sondaż: Kto odpowiada za brak pieniędzy z KPO?
W ubiegłym tygodniu do Sejmu wpłynął przygotowany przez grupę posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma pomóc wypełnić tzw. kamienie milowe, narzucone Polsce przez Komisję Europejską i zbliżyć rząd do otrzymania funduszy z KPO.
Nowela zakłada m.in., że sądem rozstrzygającym sprawy dyscyplinarne sędziów będzie Naczelny Sąd Administracyjny, a nie powołana niedawno Izba Odpowiedzialności Zawodowej, która zastąpiła Izbę Dyscyplinarną SN.
Projekt zmian w SN zdjęty z porządku obrad Sejmu
W zeszłą środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek zwołała spotkanie szefów klubów i kół parlamentarnych z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie trybu prac nad projektem zmian w ustawie o SN. W wyniku rozmów liderzy opozycji zgodzili się na procedowanie projektu na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale nie w pilnym trybie.
Choć pierwsze czytanie miało się odbyć już w czwartek, projekt nagle został zdjęty z porządku obrad. Ostatecznie Sejm ma zająć się nim dopiero po Nowym Roku, 11 stycznia.
Sondaż ws. KPO. Ankietowanym zadano dwa pytania
Z najnowszego sondażu United Survyes dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że prawie 48 proc. Polaków pozytywnie ocenia warunki kompromisu zawarte przez rząd z Komisją Europejską, z czego 11,4 proc. "zdecydowanie pozytywnie", a 38,3 proc. "raczej pozytywnie".
Wśród zwolenników rządu pozytywnie na wynik negocjacji w sprawie odblokowania KPO patrzy 57 proc. badanych, wśród niezdecydowanych 54 proc., a wśród zwolenników opozycji – 51 proc.
Jednocześnie ankietowani za brak unijnych pieniędzy z KPO winią przede wszystkim PiS (55,2 proc.). Tylko 17,6 proc. uważa, że odpowiada za to opozycja, a 15 proc. wskazuje na Komisję Europejską. Zdania w tej sprawie nie ma 12,2 proc. Polaków.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 16-18 grudnia na próbie 1000 osób.